Deformity drobných kloubů ruky v životě pacienta s revmatoidní artritidou
Abstrakt
V této bakalářské práci byly vytyčeny tři cíle. V první řadě poukázat na problémy pacientů s deformitami drobných kloubů ruky před operací, kterou je náhrada drobných kloubů ruky, v druhém případě zjistit, jakou roli sehrává sestra v ambulantní péči před operací pacienta. Třetím cílem této práce je zjistit, jaká je role sestry po pacientově operaci drobných kloubů ruky.
K dosažení cíle bylo použito kvalitativní výzkumné šetření metodou polostrukturovaného rozhovoru. Rozhovory byly prováděny s pacienty s revmatoidní artritidou po náhradě drobných kloubů ruky.
Z výzkumného šetření vyplynulo, že nejčastějším problémem před náhradou drobných kloubů ruky byla bolest a větší nebo menší problémy vázané na kloub v domácnosti, v práci i ukončení nebo změna koníčků či zálib. Také se vyskytovaly poruchy spánku, únava, psychické problémy a nežádoucí účinky léků. Některým se změnila i role v životě, ztrátou zaměstnání či změnou plnění funkce manželky či matky.
V ambulanci jsou pacienti zaměřeni spíše na lékaře, ale pro některé plnila sestra funkci rádce při bolesti a výběru kompenzačních pomůcek. Dále byla psychickou podporou a oporou, zdrojem informací a pomocníkem
Pacienti sestru po operaci vnímali jako pracovního rádce, podporu a navigátora.
Mimo problémy týkající se deformit kloubů ruky mají pacienti s RA i jiné problémy a sestra by měla na tyto problémy brát zřetel, aktivně se na ně dotazovat a přispívat k jejich nápravě.
Práce může být inspirací pro sestry v porozumění a péči o pacienty s revmatoidní artritidou před a po náhradě drobných kloubů ruky.