Využití McKenzie metody při výhřezu meziobratlové ploténky v bederní oblasti
Abstrakt
Tato bakalářská práce se zabývá využitím McKenzie metody při výhřezu meziobratlové ploténky v bederní oblasti zad, protože toto onemocnění je velmi častým problémem dnešní doby. Cílem práce je diagnostika vertebrogenních obtíží, charakteristika McKenzie metody a její využití při terapii a prevenci výhřezů meziobratlových plotének v bederní páteři.
V teoretické části jsem popsala základní důležité poznatky o anatomii páteře včetně jejích ligament, svalů a nervů bederní oblasti. Také jsem se zde zaměřila na patologie páteře a bolest. Praktická část je tvořena z charakteristiky McKenzie metody s popisem jednotlivých syndromů včetně jejich léčby a prevence. Dále jsou uvedeny vyšetření a baterie cviků dle metody McKenzie. Tyto poznatky a jejich účinnost jsou zkoumány ve třech kazuistikách. Kazuistiky jsou prováděny pomocí speciálních spisů, které odborníci na McKenzie metodu zásadně při vstupním vyšetření a kontrolních terapiích využívají.
Velkým přínosem této práce je, že je jako jediná z dostupných závěrečných prací aktualizována, vzhledem k současným poznatkům McKenzie metody. Ve veřejně dostupné literatuře na vědecké úrovni, jsou neaktuální data, která jsou opisována i nadále do závěrečných prací. Tato práce je psána pod taktovkou autorizované specialistky na McKenzie metodu Mgr. Lucií Suchou Cert. MDT, která mě odborně vedla a radila, jak popsat a využít nejaktuálnějších informací v McKenzie metodě v této závěrečné práci, která může být inspirací pro další fyzioterapeuty, zajímající se o tuto metodu.
I když výzkumný vzorek je malý, vyplývá z něj 100% úspěšnost vyřešení obtíží ve velmi krátkém čase. Pacienti s méně závažnější diagnózou by se tak mohli vyléčit ještě rychleji. Základem je pravidelná, poctivá autoterapie, bez které by nebylo dosaženo, tak dobrých výsledků.