Posturální terapie skolióz s využitím dynamické neuromuskulární stabilizace u dětí školního věku
Abstrakt
Tato bakalářská práce se zabývá posturální terapií u skolióz s využitím dynamické neuromuskulární stabilizace u dětí školního věku, kterým byla v průběhu školních let diagnostikována skolióza.
Skolióza je časté onemocnění především u dívek v období dospívání, kdy dochází k hormonálním změnám v organismu. Dojde-li k rozvoji skoliózy v pozdějším věku, je lepší prognóza pro kompenzaci křivky.
Skolióza je definována jako trojrozměrná deformita páteře v rovině frontální, sagitální a transverzální.
Práce se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická část se zabývá obecně diagnózou skolióza, její klasifikací a koncepty, které se při léčbě skolióz využívají od konzervativních, až po operativní. V poslední kapitole je také zmíňka o školním věku.
Praktická část zahrnuje rozpracování kazuistik u třech děvčat. Každá z kazuistik obsahuje vstupní a výstupní vyšetření zaměřené na testy podle Koláře. Testy jsou zaměřené na vyšetření hlubokého stabilizačního systému, jeho aktivaci, nebo insuficienci u daných pacientek. V kazuistikách je dále zpracovaný průběh terapie.
Cílem práce je popsat výčet metod, které se v terapii skolióz využívají. Dalším cílem je popsat posturální změny u konkrétních pacientek.
V průběhu terapie je zjevné, že metodu DNS díky své rozmanitosti cviků, lze využít u rozdílných věkových skupin. Z výsledků je zřejmé, že díky metodě DNS došlo k ovlivnění posturálních změn u pacientek.