Práce sestry na zahraničních misích
Abstrakt
V současné době mají všeobecné sestry uplatnění nejen v klasických zdravotnických zařízeních, ale mají také možnost zapojit se do zahraničních misí. Na území České republiky působí hned několik organizací, které zabezpečují humanitární pomoc v zemích třetího světa.
Koncepce bakalářské práce je teoreticko empirická. Teoretická část je rozdělena na několik částí. V první části se pojednává o globalizaci a migraci obyvatel. Dále se zabývá náboženstvím a jednotlivými humanitárními organizacemi. Další kapitola poukazuje na roli všeobecné sestry, jak tomu bylo dříve a nyní. Poslední část teoretické práce se zabývá požadavky, které je třeba splnit před odletem na zahraniční misi. Následně na to navazují základní onemocnění, se kterými se zdravotník na misi může při ošetřování setkat.
Druhou část bakalářské práce tvoří výzkumná šetření. Cílem práce bylo zjistit, jaká je náplň práce sestry na zahraničních misích v jednotlivých organizacích. Pro dosažení cíle byly stanoveny tři výzkumné otázky. Jaká je příprava všeobecné sestry před výjezdem na misi? Jaká jsou specifika práce sestry na zahraničních misích? Jaké jsou zkušenosti všeobecných sester na zahraničních misích? Pro empirickou část práce byla zvolena metoda kvalitativního výzkumného šetření. Odpovědi byly získávány pomocí předem připraveného polostrukturovaného rozhovoru se sestrami, které se účastnily některé zahraniční stáže.
Z výsledků výzkumného šetření vyplývá, že hlavní náplní práce sestry na misi je ošetřování raněných během válečných konfliktů, především pak rodiček a novorozenců, či obyvatel, kteří neměli dostatek financí na ošetření v nemocnici. Dále pak také edukace místního zdravotnického personálu v oblasti poskytování odborné ošetřovatelské pomoci nemocným. Výsledky mohou pomoci studentům i sestrám ke zmapování možností výjezdu na zahraniční misi s humanitární organizací.