Ekonomické výhody a nevýhody pasivních domů v ČR a EU
Abstrakt
Téma této práce - Ekonomické výhody a nevýhody pasivních domů v ČR a EU- je velmi aktuální s ohledem na stavební boom i životní prostředí a s tím související problematiku energeticky úsporného bydlení.. Porovnání ekonomických výhod a nevýhod pasivních domů s nízkoenergetickými stavbami je zajímavé též z hlediska propojení moderního, komfortního a zároveň ekologicky efektivního bydlení..
Snižování energetické náročnosti budov je v současnosti základním trendem i příležitostí do budoucna, jak pro jednotlivce, tak pro společnost jako celek. Vyplývá z mezinárodní legislativy, zabývající se energetickou náročností budov, kterou řeší směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetické náročnosti budov.
Hlavním cílem praktické části bakalářské práce bylo zhodnocení návratnosti investice do pasivních a nízkoenergetických domů. Výchozím bodem výpočtu je měrná spotřeba energie pro jednotlivé typy domů, které jsou definované normou. Hlavním přínosem této práce je zjištění, které vychází z ročních provozních nákladů, jejichž kombinací s výší vstupní investice byla vypočtena návratnost investice. Ta je v případě pasivních domů 19let, což je nižší než u nízkoenergetických domů (28let). Tento rozdíl ovlivňují dva hlavní faktory a to dotace "Zelená úsporám" ve prospěch pasivních domů, a energetická úspornost pasivních domů. Ve výpočtu byla zohledněna aktuální a konstantní cena energií. Dá se předpokládat, že ceny energií do budoucna porostou, čímž se rozdíl návratnosti investice mezi pasivními a nízkoenergetickými domy ještě více prohloubí. Výsledky výpočtu návratnosti investice odpovídají i údajům uváděným různými dodavatelskými a developerskými firmami.