Sociální sítě jako součást života mladé generace
Abstrakt
Tato práce se zabývá sociálními sítěmi a tím, jak je využívají mladiství ve svém běžném životě. Hlavním cílem práce je identifikovat silné a slabé stránky komunikace na sociálních sítích z pohledu jejich uživatelů. Prvním dílčím cílem je zmapovat faktory ovlivňující užívání sociálních sítí. Druhým dílčím cílem je zjistit, jak uživatelé sociálních sítí vnímají potřebu ochrany svého soukromí.
V teoretické části je vymezen pojem sociální síť, popsány funkce sociálních sítí a také jednotlivé typy. Dále je popsána samotná komunikace na sociálních sítích a její pozitiva a negativa. V další části se zabývám riziky, která jsou spojena s užíváním těchto sítí a také preventivními programy, které u nás existují. Popsána je také možnost ochrany dat a soukromí. Jelikož je práce zaměřená na mladistvé, je zde popsáno vývojové období adolescence.
Praktická část práce popisuje samotný výzkum cíle a hypotézy, metodologii a vlastní výsledky. Ke zjišťování informací byl použit kvantitativní výzkum, metoda dotazování a technika dotazníku. Výběrový soubor tvořili studenti středních škol, konkrétně Střední zdravotnické školy v Táboře a Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře. Výsledky výzkumu ukázaly, že 98,5 % respondentů sociální sítě využívá. Průměrný věk respondentů byl 18 let. Nejčastěji tyto sítě využívají z důvodu kontaktu s přáteli a k získání informací. Jako silnou stránku komunikace vidí to, že přes ně lze rychle a téměř bezplatně komunikovat a také to, že lze komunikovat se vzdálenými přáteli. Naopak jako slabou stránku vidí šikanu, kyberšikanu a snadné zneužití. Anonymitu na sociálních sítích vidí většina pozitivně, čímž se potvrdila i hypotéza. Ve většině případů si také uživatelé snaží chránit své soukromí.
Výsledky mohou sloužit jako studijní materiál nebo jako podklad k prevenci rizik užívání sociálních sítí.