Zajišťování požární ochrany ve vybraných nemocnicích v hlavním městě Praha
Abstrakt
Cílem této práce je zmapování požární bezpečnosti ve vybraných nemocnicích v hlavním městě Praha. Hlavním cílem je výzkumná otázka zdali je zabezpečení požární ochrany vlastní jednotkou hasičského záchranného (HZS) sboru podniku s ohledem na rozlehlost areálu a počet lůžek změřitelným přínosem pro požární bezpečnost daného zdravotnického zařízení. Výzkumem je získán ucelený pohled na požární bezpečnost nejrozsáhlejšího nemocničního komplexu v České republice a další vybrané nemocnice hlavního města Prahy. Vlastní prací je taktéž zkoumáno, zdali se přítomností jednotky HZS podniku v areálu nemocnice sníží požadavky na zabezpečení požární ochrany pomocí vyhrazených druhů požární techniky. Další část výzkumu je věnována faktu, zdali se sníží přítomností jednotky HZS podniku v areálu nemocnice zatížení jednotky HZS hl. m. Prahy a tím by došlo k úpravě plošného pokrytí?
V první části práce je zpracován přehled platných předpisů v oblasti požární prevence. Především zákon o požární ochranně a vyhláška Ministerstva vnitra o požární prevenci. Jsou detailně popsány povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob, odborné způsobilosti a školení požární ochrany. Z pohledu represe je přiblíženo rozdělení jednotek požární ochrany, a taktéž jejich práva a povinnosti.
Pro potřeby této práce je definován požár a jeho způsob šíření. K tomu přijatá potřebná opatření k zamezení jeho šíření. Řešena je také požární bezpečnost staveb dle technické normy ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb - nevýrobní objekty, konkrétně odolnost stavebních konstrukcí a použití požárně bezpečnostních zařízení.
Důležité je definování nemocnice jako zdravotnického zařízení a její základní charakteristika a rozdělení. Detailně jsou popsána zdravotnická zařízení z hlediska požární bezpečnosti a to se zaměřením na ČSN 73 0835 Požární bezpečnost staveb Budovy zdravotnických zařízení.
Hodnocenými subjekty jsou Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Thomayerova nemocnice, všechny se sídlem v Praze. Hlavní kritéria pro výběr dané nemocnice je počet lůžek, počet ošetřených pacientů a rozloha areálu. Dalšími kritérii je počet zaměstnanců a složité podmínky pro zásah. Zprvu je provedena komparace parametrů nemocnic pro požární prevenci, jako je počet odborně způsobilých osob, počty školených osob, preventivních požárních hlídek. Ve všech areálech je instalována elektrická požární signalizace. Ve FN Motol je instalováno stabilní hasicí zařízení a speciální skrápěcí zařízení a také je zde zřízena vlastní jednotka Hasičské záchranného sboru podniku. V druhých dvou nemocnicích byla v minulosti zřízena jednotka požární ochrany, ale je již několik let zrušena. V další části jsou analyzovány počty mimořádných událostí v jednotlivých areálech nemocnice, respektive počty požárů. Zjištěno je poměrně větší množství požárů ve FN Motol. A to s průměrem 5,7 požárů za rok v posledních deseti letech oproti 0,3 v Thomayerově nemocnici a 1,0 požárů ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Je analyzován prostor s nejsložitější variantou požáru, především požadavky na síly a prostředky, a tyto výsledky porovnány se zařazením do plošného pokrytí dle stupně nebezpečnosti katastrálního území obce.
Výsledkem výzkumu je, že vybrané areály nemocnic v hlavním městě Praha jsou z hlediska požární ochrany na velmi dobré úrovni. A to ať s vlastní jednotkou požární ochrany nebo bez ní. Její přítomnost je otázkou koncepce požární ochrany již v projektu daného areálu nemocnice. Zřízení jednotky požární ochrany v nemocnicích, kde v současné době není, by bylo jen pro zvýšení komfortu návštěvníků a pacientů nemocnice na jedné straně a finančního plýtvání na straně druhé. Fungující HZS podniku FN Motol je objektivním přínosem pro požární bezpečnost areálu nemocnice. Analýzou současného stavu je doporučení ze strany HZS hl. m. Prahy provádět více taktických cvičení, a to především v areálech nemocnice kde nemají vlastní jednotku požární ochrany.