Analýza domácího násilí v rodinách na Písecku
Abstrakt
Tato diplomová práce se zabývá analýzou domácího násilí v rodinách na Písecku. Hlavním úkolem této práce je zmapovat problematiku a dynamiku domácího násilí na ženách na Písecku. Výběr tématu této práce byl zvolen s ohledem na mé pracovní zaměření. Pracuji jako sociální pracovnice v organizaci NADĚJE. Posláním této organizace je pomoci osobám, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci. Mezi klienty se často nacházejí i týrané ženy.
První polovina teoretické části je věnovaná definici pojmu domácí násilí a jeho vývoji. Do roku 1990 se na domácí násilí pohlíželo jako na čistě osobní záležitost jedince. Zásadní zvrat nastal mezi léty 1990 2000, kdy byly odstartovány velké diskuze na toto téma prostřednictvím médií. Veřejnost tak začala postupně měnit názor a uznala, že domácí násilí představuje závažný celospolečenský problém, kterému je zapotřebí věnovat dostatečnou pozornost.
Druhá polovina teoretické části se zabývá cyklem domácího násilí a blíže popisuje jeho možné důsledky pro jeho oběť. Velká pozornost je dále věnována trestně právním aspektům domácího násilí.
Praktická část této práce mapuje dynamiku domácího násilí na ženách na Písecku. K zajištění potřebných informací byla použita kvalitativní forma výzkumu. Byla použita metoda dotazování a za stěžejní techniku sběru dat byl zvolen rozhovor pomocí návodu dle Hendla. Výzkumu se zúčastnilo celkem 11 žen z Písecka, které žily s agresorem alespoň po dobu 3 let.
Hlavním cílem práce bylo zmapovat problematiku a dynamiku domácího násilí na ženách na Písecku. Výzkumné otázky byly zaměřené na fyzické, psychické a socioekonomické násilí, "Institut vykázání" a důvody, které vedou dotazované ženy k setrvání s agresorem ve společné domácnosti.
Na základě provedené rámcové analýzy a interpretace dat byly indukovány tyto teoretické koncepty:
1. Formy jakéhokoliv násilí jsou ženami velmi často zlehčovány a omlouvány. Oběti domácího násilí se naučí s agresorem a jeho chováním žít a přijímat jej jako součást jejich života.
2. Ženy, jako oběti domácího násilí si uvědomují, že přítomnost dětí u fyzických útoků mezi rodiči není žádoucí, přesto s tím ale nic nedělají.
3. Většina týraných žen se shoduje na tom, že je jejich partner žárlivý, že je ponižuje a oslovuje nelichotivými názvy.
4. Neudržováním kontaktu s rodinou a přáteli se potvrdila sociální izolovanost.
5. Informovanost o možnosti využít "Institut vykázání" je velmi nízká.
6. Dlouhodobé vystavení domácímu násilí má negativní vliv na sebehodnocení ženy jako oběti.
Kolekce
Související záznamy
Zobrazují se záznamy příbuzné na základě názvu, autora a předmětu.
-
Institut vykázání v kontextu domácího násilí
Mihola, Ludvík (Jihočeská univerzita, 2009)Diplomová práce se zabýva Institutem vykázání v kontextu domácího násilí. Úvodní část práce je věnována stručné historii domácího násilí a vymezení jednotlivých pojmu domácího násilí. Dále jsou zde uvedeny orgány zabývající ... -
Domácí násilí na ženách a mužích z pohledu vysokoškolských studentů
Morongová, Tereza (Jihočeská univerzita, 2013)Bakalářská práce Domácí násilí na ženách a mužích z pohledu vysokoškolských studentů je zaměřena na pohledy a názory vysokoškolských studentů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích k tématu domácího násilí. V teoretické ... -
Konformita lidí ve vztahu ke sledovanému násilí a vybrané aspekty problematiky domácího násilí
Mrázková, Tereza (Jihočeská univerzita, 2016)Bakalářská práce se zabývá teoretickým zpracováním vybraných aspektů problematiky domácího násilí a kvalitativním výzkumným šetřením zabývajícím se tím, jak příbuzní v současnosti interpretují minulou zkušenost s domácím ...