Dějinný vývoj uzavírání křesťanského manželství a srovnání vybraných obřadů sňatkové liturgie římskokatolické církve a pravoslavné církve byzantského ritu
Abstrakt
Práce se zabývá dějinným vývojem uzavírání křesťanského sňatku
a přechodem od původního rodinného rituálu k veřejnému obřadu,
od necírkevních (státních) rituálů k církevní formě obřadů manželství. Zachycuje počátky vytváření liturgie na Západě i Východě.
V první části práce je kromě dějin svatebního rituálu pojednáno také
o teologii manželství vybraných zástupců Západu a Východu - římskokatolické církve a pravoslavné církve byzantského ritu.
V dalších částech jsou detailně popsány obřady sňatku obou církví. Následně jsou srovnány s poukazem na podobné prvky a s vymezením těch částí obřadu, které jsou specifické.
Ze srovnání vyplývá, že podstatnou částí římskokatolického obřadu uzavírání manželství je vzájemný slib ženicha a nevěsty, kdy kněz je privilegovaným svědkem ze strany církve a tento slib pouze přijímá. Kdežto v obřadu uzavírání sňatku pravoslavné církve byzantského obřadu se manželství ustanovuje požehnáním a korunovací od kněze.
V poslední části se autor zamýšlí nad možným návrhem obřadu, který by zahrnoval liturgické prvky rituálů z obou vybraných církví.